-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
639 אורחים

מן ההפטרה (ראה)

    
מספר צפיות: 4477
כ"ג אב ה'תשע''ג

מאמר "דעסקין באורייתא"

מתוך עלון "תוצאות חיים" (מס' 15) סיון ה'תשע"ג.

 

מצבו של עולם התורה בתקופה זו ידוע.

עיניהם של משטינים ומקטרגים צרות בלימוד התורה והרי הם עומדים עלינו במטרות זדון, להרחיק ולנתק ח"ו את בני התורה ממקור מחצבתם, לימוד התורה הקדושה. כמובן שכל נסיונות הפגיעה לא יצלחו בידם, שכן אנו מובטחים "כל כלי יוצר עליך לא יצלח וכל לשון תקום אתך למשפט תרשיעי" (ישעיה נ"ד, י"ז), ויעוין במצודת דוד שפירש לא יזיקו לך, לא במעשה ולא בדיבור.

עומדים אנו בערב מתן תורה, והנה במידה שנחפוץ להתבונן במצבנו, לתמוה מפני מה ניתנים בני הישיבות למשיסה בעיני צריהם, אשר להם נדמה כי הם מתקדמים ללא הרף בדרכם להשגת מטרותיהם הנלוזות, עלינו להבין את התועלת אותה יכולים אנו להפיק מהגזירות עצמן, על דרך הנאמר בהגדה של פסח "והקב"ה מצילנו מידם", והביא גאון עוזינו מהרי"ץ בעץ חיים לפרש שההצלה עצמה תתגלגל כך שתהיה על ידם ממש של צוררינו, שבפעולותיהם הם יגרמו להצלתנו. כבר קבע חד מקמאי, הריב"ש בתשובותיו (סימן רל"ח), "כי להתגולל ולהתנפל על היהודים שיחה בטילה של שופטי הארץ תהיה גדולה מתורה שלימה שלנו". בדורנו רואים אנו כיצד מתקיימים דבריו על ידי אויבינו הקמים מקרב עם ישראל, בלא צורך להרחיק אל שאר הסכנות מאומות העולם, כאשר אל מול שומרי גחלת היהדות מכפילים הם את כוחם וזוממים פורענות ככל שיוכלו נגד שקידת התורה בקדושה ובטהרה.

נצח ישראל לא ישקר, ובטוחים אנו שתופר עצתם לעומת עצת ה' אשר היא תקום, אולם עלינו לנצל לעת עתה את הרווחים אותם ניתן לדלות מפעולותיהם, כאמור. יש להקדים את דברי הר"ר אברהם ערוסי זצ"ל בחיבורו יורה חטאים (פרק ה' אות ב'), כי יפה עשה מי שאסר על הישמעאלים את שתיית היין והשכר מכל וכל, דעל ידי כך שלא נדבקו בנו גם אנו הובדלנו והפרשנו עצמנו מהם, ואלמלא כן היינו מתחברים ומתערבים עמם, ולעיל מינה (פרק ד' אות ב') הוסיף שמרוב טומאתם ספרנו בשבחם, דמתוך גנותם למדנו שבחם שנוספה קדושתנו. - ודון מיניה ואוקי באתרין, שכן כעת, כאשר נחשפו בריש גלי מזימותיהם הזדוניות, נתגלו גם כוונותיהם האמיתיות של אינשי דלא מעלי המנסים לחדור אל תוך המחנה תחת מסווה, לקרר את הקדירה ולסחוף עמם בדרכי נועם, כביכול, אם כי כל מטרתם אינה אלא אחת, זהה לתכליתם של רעיהם החושפים את מגמתם בלא בושת. גילוי מציאות זו סייע גם לאחרוני התוהים מקרבנו להחכים ולעמוד על חומרת השעה, להבחין בקושט דברי אמת, ולהשכיל כי אין לתת להם דריסת רגל בקרב מחננו, ואדרבה, לעמוד על המשמר ולהתבדל מהם ככל האפשר, שהרי מרחיקים משור המועד כמלא עיניו. עולם התורה ניכר כעת בגדולתו ורוממותו, כאשר חרף הנסיונות הגדלים לפגיעה במעמדו הרי הוא מתגבר בכפליים, קולות הלימוד נשמעים ביתר שאת וביתר עוז בפלטרין של מלך, היכלי מבצרי התורה, הכוללים והישיבות הקדושות, ועובדה זו היא היא הכדאיות שנוצרה בכל עניין זה. בני התורה מתלכדים פה אחד כנגד המתנכלים, מתחזקים ומתמסרים בכל כוחם ללימוד התורה הקדושה, לצלילה במעמקיה ולעיון בנבכי צפונותיה, כי אין לנו שיור מבלעדיה ואין אומתנו אומה אלא בה, ולצד זאת נוספת התעלות בתחום המידות בין אדם לחבירו, בהארת פנים ומעשים טובים.

כמובן שעלינו להעתיר בתפילה לאל נורא עלילה, למען יסיר מעלינו כל אויב ואורב, גם כאשר הוא מנסה להדמות לאוהב, וכבר עורר רבינו שליט"א מספר פעמים בשיעוריו על הכוונה הנחוצה לעת כזאת, בעת אמירת הקדיש, "על ישראל ועל רבנן ועל תלמידיהון ועל תלמידי תלמידיהון דעסקין באורייתא" וכו', דיש לכוון על החכמים ותלמידיהם בישיבות העוסקים בתורה הקדושה, שתתבטל גזירת הגיוס.

ונסיים בתחינה לפני שוכן מעונה,

יִרְצֵנוּ ה' וְיַאַזִין שַוְעֵינוּ שוֹמֵעַ צְעָקָה

יִרְאֶה ענִי סוּרָה וְגוֹלָה וּלְיִשְעוֹ צְדָקָה

יָשִיב שְבוּתָה אֵל וְאִם הִיא רֵיקָה

יָסִיר מִ מנָה בְקָרוֹב בְכִי וַ אנָקָה

יִשְבוֹר עוֹל אוֹיְבֵינוּ וְיִהְיוּ לְפוּקָה

אָמֵן כֵן יֹאמַר עֹשֶה חֶסֶד מִשְפָט וּצְדָקָה

 

(על פי מדרש הגדול ריש פרשת משפטים)

 

לקריאת העלון - לחץ כאן

הדפסהוסף תגובה

עוד...

  1. לעמוד הבא
מנויים לחיים
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

מנויים לחיים
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
פעולת צדיק
מיני תבלין וקליות
מצות טעמו וראו

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד