-
מרן
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו גם תכנים תורניים והלכתיים רבים של מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א - פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח ושו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד, וכן תוכלו לעיין ולהאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, וקבלת מידע אודות פעילות ק"ק תימן יע"א (י'כוננם ע'ליון א'מן). הודעה לגולשי האתר! הבעלות על אתר זה הינה פרטית, וכל התכנים המובאים הינם באחריות עורך האתר בלבד. אין למרן הגר"י רצאבי שליט"א כל אחריות על המתפרסם באתר, ואינו מודע לדברים המפורסמים בו.
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
876 אורחים

מוצש"ק משפטים התשפ"ב

  60:00 דק'  60:00 דק'   20 עמ'  20 עמ'
מספר צפיות: 2761
נושאי השיעור: תירוץ מהרי"ץ בן יעקב (הנקרא 'מהרי"ץ השני') המובא בספר שתילי זיתים (חלק אבן העזר) לגבי השאלה מדוע כתב השלחן ערוך כי חרם דרבינו גרשום שלא לישא שתי נשים הוא רק עד האלף החמישי, השלמה לגבי דברי החיד"א כי המשיח לא בא באלף החמישי כיון שגזר השי"ת שלא יבוא באלף הזה, ותירוץ חדש (נוסף על המובא בקובץ דברי חפץ חלק תשיעי) לגבי עניין התגברות הקליפות באלף הששי. מעשה בבחור אמריקאי מישיבת בריסק אשר שמע תייר אמריקאי מתפלל בכותל שתנצח קבוצת הספורט אותה הוא אוהד, וחמד לו לצון וכו', ודברי ראש הישיבה - בנו של הגרי"ז מבריסק - לאותו בחור שעשה כן, האם הוא חושב כי אכן הוא שליח ה' לבשר לאותו תייר אמריקאי שקבוצתו ניצחה, ושאלת מרן שליט"א על כך מביאור אביו הגרי"ז מבריסק לגבי המובא בגמרא כי לעתיד לבוא יאמרו אומות העולם כי כל המרחצאות והגשרים וכו' אשר עשו, היו בשביל עם ישראל, ותשובת הקב"ה להם שוטים אתם – ולא שקרנים, וכיצד בכלל אמרו כך כאשר ברור וגלוי לכל שהאמת אינה כך, ונפקא מינה מכל האמור לגבי השאלה האם מותר לאותו בחור לקחת את הכסף ששילם לו התייר. תירוץ הגרי"ז הנ"ל, נכתב כבר לפניו בספר פרי צדיק למהר"ץ הכהן מלובלין, וכן בחידושי הגר"ש קלוגר על הגמרא שם. המשך בעניין המובא בספר 'אוצר הדרשות הקצרות' לגבי רבי אלעזר בן ערך שהלך למקום תענוגות ושכח תלמודו וכו', בירור הדברים במקורם בדברי הגר"ש וולבה זצ"ל והגר"ש לוינשטיין שליט"א, והתייחסות מרן שליט"א לכך. דברי הגרי"ח בבן יהוידע כי ר"א בן ערך חזר להיות 'מעיין המתגבר' לאחר שחבריו התפללו עליו, ודלא כדברי הרד"ל שהובאו בשיעור מוצש"ק בשלח, וגירסת המפרשים שר"א בן ערך הלך לאותו מקום לצורך רפואה מאחר שהיה חולה. לאחר השיעור: "תפילה לעת הזאת" מפי מרן שליט"א עם פתיחת ההיכל.
כ"ח שבט ה'תשפ''ב
 

 

לצפייה במסך מלא - לחץ כאן

לצפייה ולהורדה למחשב (באיכות נמוכה יותר) - לחץ כאן

לשמיעה ולהורדה בקובץ mp3 - לחץ כאן


 

לקריאה במסך מלא - לחץ כאן

להורדה בקובץ PDF - לחץ כאן


 
נציב השיעור השבועי - לחץ כאן 
לצפייה בשיעורים קודמים - לחץ כאן
הדפסהוסף תגובה

עוד...

  1. לעמוד הבא
  2.  [6]
מנויים לחיים
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד