-
-
חיפוש מתקדם
לחיפוש מדוייק: הוסף "מרכאות" לפני מילות החיפוש!

מדורים אקטואליים:

 

 

 

 

הפוך לדף הבית

  הוסף למועדפים

 
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
795 אורחים

וְאֵלֶּה תּוֹלְדֹת יִצְחָק בֶּן אַבְרָהָם, אַבְרָהָם הוֹלִיד אֶת יִצְחָק [פרשת תולדות]

    
מספר צפיות: 2533
ג' כסליו ה'תשפ''א

ביאור מאמר רבינו זכריה הרופא המקשר בין הפסוק 'ואלה תולדות יצחק בן אברהם, אברהם הוליד את יצחק' לבין נר חנוכה שאין משתמשין לאורו.

מתוך "שערי יצחק" השיעור השבועי מפי מרן הגאון רבי יצחק רצאבי שליט"א – פוסק עדת תימן, שנמסר במוצש"ק מקץ התשע"ט.

לפני שבועיים [בשיעור מוצש"ק וישלח ה'תשע"ט], הבאתי בתחילת השיעור 'מדרש פליאה', שכתב רבינו זכריה הרופא, וביקשתי אם מישהו אולי ינסה לפענח זאת. זה לגבי הפסוק [בראשית כ"ה, י"ט], וְאֵלֶּה תּוֹלְדֹת יִצְחָק בֶּן אַבְרָהָם, אַבְרָהָם הוֹלִיד אֶת יִצְחָק. הוא בא להסביר את הכפילות.

הוא כותב כך, והלא כבר נאמר 'בן אברהם', למה חזר ואמר 'אברהם הוליד את יצחק'. אלא ללמדך נר חנוכה שאין משתמשין לאורו, אפילו מעות ואבנים טובות ומרגליות אין בודקין כנגדו.

בדבר זה, נלאו אנשי חיל, למצוא את פשר העניין. זה אומר בכה, וזה אומר בכה. כל מיני רמזים וסודות ועניינים, אבל ברצוננו להבין את הפשט. כיון שלגבי מדרשי פליאה, מי שעשה אותם אלו חכמים גדולים, אשר רצו שהאנשים 'ישברו את הראש', יתאמצו להבין את עומק העניין, למצוא קשר בין הדברים.

[מרן שליט"א פונה לציבור המשתתפים: מישהו אולי חשב או מצא תירוץ בדבר הזה? אם יש למישהו איזה רעיון, שיאמר לנו כעת].

רבינו זכריה הרופא בעצמו, כתב וזרק איזה רעיון, אבל אני לא אומר זאת בדרך שלו, כיון שהסגנון שלו הוא פילסופי. הוא רק פתח לי את הפתח, אבל אומר את הדברים בצורה אחרת, והדברים בס"ד יהיו ממש מאירים.

הפירוש הוא כך. הפסוק כאן אומר, 'ואלה תולדות יצחק בן אברהם', כל בן הוא ממשיך את אביו, האב הוא הבניין, המלה 'בן' היא מלשון בניין. א"כ יצחק בן אברהם, איזה צדיק גדול הוא. אברהם אבינו, מי מגיע לקרסוליו, ואם זהו הבן שלו, בודאי שזהו משהו חשוב ומיוחד. אבל בא הפסוק ואומר, לא, זה לא מספיק, תשים לב, 'אברהם הוליד את יצחק'. אברהם אבינו הוליד את יצחק, כשהיה בן מאה שנה. לא מספיק שהוא היה צדיק גדול, ואמו צדקת גדולה, ושניהם נביאים. אלא כבר כתבנו לך, שאברהם אבינו הוליד אותו בן מאה שנה, ואמו שרה בת תשעים שנה. איזה נסי נסים. א"כ בודאי שזאת נשמה גבוהה מאד, צדיק באופן עצום. זה מה שהפסוק בא לומר לנו.

יצחק אבינו ע"ה, זה 'טיפה טהורה', הוא נולד בנס. אפילו בלי הנס, הוא היה צריך להיות צדיק, ק"ו כאשר הוא נולד בנס, שזהו אדם רוחני ביותר. יצחק אבינו היה מנותק מכל ענייני העולם הזה, גם כאשר הוא בירך את עשיו בשביל המטעמים, מסבירים המפרשים, כגון רבינו בחיי ובספר המספיק להר"ר אברהם [בפרק על הפרישות], כי 'תברכני נפשך' זאת ברכה בדרגות גבוהות, הרי זאת גם הברכה שהיתה לדורות. יצחק אבינו, מנותק מן העולם הזה. יצחק אבינו זה משהו גבוה מאד. יש לו הרבה מעלות. יצחק אבינו מוזכר בתורה תשעים ושמונה פעמים, להגין עלינו מתשעים ושנים קללות הכתובות בתוכחה שבפרשת כי תבוא. זהו מה שהפסוק אומר.

אם־כן אתה מבין, שדבר של נס, הוא אינו קשור לעולם הזה. כך לגבי נס חנוכה, אין משתמשין לאורם של נרות חנוכה, כיון שנ"ח זהו נס, זה 'טיפה טהורה', זהו פך שמן טהור שנמצא. לא שזאת ראיה, אלא הרעיון דומה. אי אפשר להשתמש לאור נרות חנוכה, לדברים של העולם הזה. ולא רק דברים פשוטים של העוה"ז, לא רק כסף, אלא אפילו אבנים טובות ומרגליות, שאלו דברים נכבדים של העוה"ז, אבל סוף סוף אלו דברים גשמיים. חכמים אמרו לא להשתמש לאורם, פירושו שזה בכדי שתבין שהאור הזה הוא אור רוחני גבוה מאד. זהו הפירוש למאמר שהרז"ה כותב.

הדפסהוסף תגובה

עוד...

  1. לעמוד הבא
מנויים לחיים
  

 

 

הלכה יומית למייל שלך

המעוניינים לקבל "הלכה יומית" מתוך ספרי "שלחן ערוך המקוצר" ישיר לתיבת הדואר האלקטרונית מידי יום ביומו בלי נדר, נא לשלוח בקשת הצטרפות לתיבה: [email protected]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 

הודעה חשובה

על פי הוראת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א וגדולי התורה והפוסקים, השימוש באינטרנט הינו לצורך בלבד, ובחיבור לאינטרנט כשר ומבוקר. כל חיבור אחר מהוה סכנה רוחנית וחינוכית.

ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
מיני תבלין וקליות
פעולת צדיק
מנויים לחיים
מצות טעמו וראו

שער האתר: עיטור מהרי"ץ זי"ע לשער הספר ביאור תפילה להר"ר יוסף ציאח זצ"ל. עיצוב האתר:  אי סטודיו 

©   כל הזכיות שמורות לאתר יד מהרי"ץ, נוסד בחודש מרחשון ה'תשע"א 5771 לבריאת העולם, ב'שכ"ב 2322 לשטרות, 2010 למניינם. האתר נצפה במיטבו בדפדפן אינטרנט - אקספלורר .
דואר אלקטרוני: [email protected]  טלפון ליצירת קשר: 050-4140741 פקס: 03-5358404

עבור לתוכן העמוד